Dobra koniunktura na rynku budownictwa niemieszkaniowego utrzymuje się

Pod względem pozwoleń budowlanych w budownictwie niemieszkaniowym rok 2016 r. przyniósł wzrosty zarówno w odniesieniu do liczby budynków, jak i ich powierzchni, zamykając rok rekordowym poziomem blisko 22 mln m². Rynek napędzają przede wszystkim inwestorzy planujący budowę obiektów przemysłowo-magazynowych oraz budynków rolnych. Pozytywnie prezentują się także perspektywy dla budownictwa biurowego i hotelowego oraz, w nieco mniejszym stopniu, handlowego.

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR, zatytułowanego „Sektor budowlany w Polsce, I połowa 2017 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”, w 2016 r. udział budownictwa niemieszkaniowego w produkcji budowlano-montażowej realizowanej przez wszystkie podmioty nieco wzrósł, przekraczając poziom 41%. Oznacza to, że niezmiennie jest to największy segment rynku budowlanego, m.in. z uwagi na bardzo duży wolumen budynków przemysłowych, magazynowych oraz rolnych, a także na duży wolumen budynków remontowanych, modernizowanych czy rozbudowywanych.

Budynki przemysłowe napędzają sektor niemieszkaniowy

W ubiegłym roku wielu inwestorów, pomimo wydanego pozwolenia budowlanego, wstrzymywało się przed rozpoczęciem inwestycji i czekało na dalszy rozwój sytuacji w polskiej gospodarce. Natomiast w 2017 roku przynajmniej część z nich prawdopodobnie zdecyduje się na rozpoczęcie planowanych projektów. PMR oczekuje zatem, że lata 2017-2019 w budownictwie przemysłowo-magazynowym będą okresem wzrostowym, jednak nie będą to już tak znaczące zwyżki, jak w przeszłości.

Wśród istotnych inwestycji przemysłowych znajdujących się w trakcie budowy należy wymienić m.in.: fabrykę baterii do samochodów elektrycznych LG Chem w Biskupicach Podgórnych (1,3 mld zł), zakład produkcyjny firmy FM Forte w Suwałkach (700 mln zł) oraz bazę tarczy antyrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie (700 mln zł). Jeśli chodzi o powstające obiekty magazynowe, do dużych projektów należą m.in.: centrum dystrybucyjne firmy Zalando w Gardnie (860 mln zł) oraz centrum logistyczne firmy Amazon w Kołbaskowie (410 mln zł). Znaczącymi projektami przemysłowymi w fazie przygotowania są m.in.: fabryka silników koncernu Daimler w Jaworze (2 mld zł), centrum napraw i serwisowania silników lotniczych firmy Xeos w Środzie Śląskiej (1 mld zł) oraz zakład produkcyjny firmy Egger w Biskupcu (789 mln zł).

Do firm wykonawczych najaktywniej działających w segmencie obiektów przemysłowo-magazynowych, biorąc pod uwagę liczbę realizowanych kontraktów na duże projekty tego typu, należą m.in. Skanska, Bremer, Goldbeck, Kajima, Budimex i Hochtief Polska.

Budownictwo biurowe z rekordowym metrażem

Rekordowy wolumen powierzchni biurowej w trakcie realizacji, duża liczba projektów biurowych na etapie planowania oraz niska baza porównawcza z 2016 r. pozwalają prognozować, że rok 2017 zakończy się zwyżką w budownictwie biurowym. Rynek powinien ustabilizować się na poziomie ponad 4,1 mld zł rocznie.

Wśród największych projektów znajdujących się obecnie w trakcie budowy w stolicy są: kompleks Varso Tower (140 tys. m2 całkowitej powierzchni, inwestor: HB Reavis), The Warsaw Hub (113 tys. m2; Ghelamco), a także Mennica Legacy Tower (65,6 tys. m2; Golub Gethouse, Mennica Polska). Do inwestycji biurowych o największej skali, będących w fazie planowania należą m.in.: kompleks biurowo-handlowy zintegrowany z dworcem Warszawa Gdańska (Ghelamco, PKP), Roma Tower (BBI Development; Parafia św. Barbary) oraz budynek biurowo-handlowy przy Al. Jerozolimskich w Warszawie (PKP we współpracy z inwestorem prywatnym).

Najwięcej dużych zleceń na realizację budynków biurowych w 2016 r. pozyskały firmy: Skanska, Budimex, Warbud, Hochtief, Porr i Erbud.

Stabilizacja w sektorze budynków handlowych

W 2017 r., dzięki planowanemu zakończeniu kilku dużych obiektów handlowych w największych miastach Polski, wartość produkcji budowlanej w segmencie budynków handlowo-usługowych może po raz pierwszy w historii sięgnąć 7 mld zł. Jednak, w związku z coraz większym nasyceniem powierzchnią handlową oraz rosnącym poziomem pustostanów w istniejących galeriach handlowych, przewidywania dotyczące kolejnych lat są już nieco mniej optymistyczne.

Największymi centrami handlowymi będącymi w trakcie realizacji są: Galeria Młociny (65 tys. m2) i Galeria Północna (64 tys. tys. m2) w Warszawie, Wroclavia we Wrocławiu (64 tys. m2) oraz Forum Gdańsk (62 tys. m2). Prace związane z przygotowaniem budowy rozpoczęły się również w Góraszce, gdzie powstanie duże centrum handlowe Kolorowe Życie (100 tys. m2). Wśród dużych projektów w fazie przygotowania są m.in.: centrum handlowe IKEA w Zabrzu (68 tys. m2) oraz Galeria Wilanów w Warszawie (61 tys. m2). Prym, jeśli chodzi o liczbę dużych projektów handlowych w trakcie budowy oraz planowania, wiedzie obecnie zdecydowanie aglomeracja warszawska.

Firmami wykonawczymi, które mogą pochwalić się pozyskaniem dużych kontraktów na projekty handlowe w ubiegłym roku są: Erbud (Galeria Młociny w Warszawie) i Karmar (centrum handlowe Nowa Stacja w Pruszkowie). Znaczące zlecenia z tego segmentu realizują ponadto obecnie również takie firmy, jak Warbud, Erbud, Unibep, RD Bud, Hochtief Polska oraz Mostostal Zabrze.

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *